Skip to content

Wyciągnięty sweter i flanelowa koszula w gaciach.

Grudzień 6, 2012

Jak wygląda prawdziwy informatyk, czy może szerzej – prawdziwy „nerd”? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista dla większości ludzi – przynajmniej tych korzystających z internetu. Dobrze obrazuje ją stary kawał o studentce która wsiadła do tramwaju i rozejrzała się po ludziach.

Bezdomny – pomyślała studentka.

Studentka – pomyślał informatyk.

Jako, że nie jestem fanem poprawności politycznej i podejścia typu „bułkę przez bibułkę”, a i mam w CV parę lat przepracowanych jako informatyk, nie mam problemu ze stwierdzeniem, że stereotyp ten nie wziął się znikąd.

Wrócę tu do cytatów z książki „Inteligencja Emocjonalna w praktyce” których kilka już zamieściłem jakiś czas temu.

Mistrzowskie opanowanie zagadnień technicznych wymaga długich godzin samotnego ślęczenia nad książkami czy przy komputerze. Często zaczyna się to w dzieciństwie albo we wczesnej młodości, czyli w tym okresie życia, w którym normalnie uczymy się ważnych umiejętności społecznych poprzez kontakty z przyjaciółmi. Pewną rolę odgrywa też „autoselekcja”. Osoby, które pociągają dziedziny wyróżniające się potrzebnym dla ich uprawiania znacznym wysiłkiem umysłowym, jak informatyka czy inżynieria, lgną do nich „po części dlatego, że nie muszą się tam zajmować swoimi emocjami” – twierdzi Robert E. Kelley, psycholog z Uniwersytetu Carnegie-Mellona. „To właśnie dlatego niemoty pociągają takie dziedziny jak inżynieria – mogą pracować w odosobnieniu i dopóki dobrze sobie radzą z problemami intelektualnymi, jakoś im się układa mimo braku obycia towarzyskiego.”.[David Goleman „Inteligencja emocjonalna w praktyce” str.73]

Uważam, że cytowany autor trochę za daleko pojechał w swoich tezach. Głównie w przykładaniu wagi do tego zjawiska. Jednak – czy coś nie jest na rzeczy?

Pozdrawiam

Przemek.

 

Reklamy

From → Informatyka

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: