Skip to content

Nic z tym nie zrobimy. Bo nie wiemy co.

Luty 27, 2013

Sporo ludzi posługuje się czasem słowami typu: „nic nie można z tym zrobić”, „tego nie zmienimy”, „to nie ode mnie zależy”. Używamy tych zwrotów w sytuacjach w których obecny stan rzeczy nas nie zadowala, ale nie widzimy za bardzo swojej roli w jego zmienianiu.

I tak sobie pomyślałem – dość często sami siebie oszukujemy. Bez perfidnego zakłamania, po prostu nieświadomie obchodzimy swój system ostrzegania przed oszustwami. Otóż często mylimy stan w którym nic nie możemy zrobić, ze stanem w którym po prostu nie wiemy, co moglibyśmy zrobić.

Idąc szablonem w jakim widzimy swoją rolę, swoje cechy, swoje osadzenie społeczne, doświadczenie, umiejętności itp. Przeszukujemy sobie te standardowe dostępne dane i mózg wyrzuca nam gotową przeprocesowaną odpowiedź – dysponując tymi, znanymi zasobami i metodami nie rozwiążesz problemu. Bierzemy taką odpowiedź i przekuwamy ją na slogan – nic z tym nie zrobię. Bo mózg często podając nam automatycznie odpowiedź „tymi narzędziami się nie uda”, odsuwa nas od świadomej analizy, jak inaczej mogę skonfigurować dostępne narzędzia. A przekonfigurowanie i  inne połączenie takich samych substancji może dawać zaskakujące efekty. Wie to każdy kto w szkole wrzucał sód do wody.

Od dziś kiedy tylko usłyszę z własnych ust stwierdzenie nic z tym nie mogę zrobić, postaram się zrobić stop klatkę i intensywnie zastanowić się, czy czasem nie znalazłem się w sytuacji, w której nie wiem co mógłbym zrobić. Znów zrobię przestrzeń dla jednego z moich ulubionych pytań, „nie możesz nic zrobić? A gdybyś mógł, to co by to było?”. Może okazać się, że faktycznie nic nie mogę zrobić, może okazać się, że mogę lecz nie chcę nic z tym robić – to też warto wiedzieć. Może też okazać się, że jednak znajdę wpływ na sytuację. Każdy z tych trzech możliwych wyników jest lepszy niż nieprzemyślane założenie ograniczające własne możliwości działania.

pozdrawiam

Przemek

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: