Skip to content

Tunel doświadczenia.

Grudzień 23, 2013

Doświadczenia to przewrotne bestie. Z jednej strony nic bardziej nie rozszerza naszych horyzontów niż zróżnicowane doświadczenie. Z drugiej strony – mało co tak bardzo nas ogranicza w myśleniu. Im jesteśmy starsi, tym bardziej zwiększa się liczba problemów na które nasz mózg ma „gotowca” bazującego na doświadczeniu. Duże doświadczenie ogranicza możliwość wymyślania. Rozpoczęcia z czystą kartką.

Kiedyś słyszałem o serii pytań/zagadek, które zadawano ludziom w różnym wieku. Jedna z nich brzmiała tak:

W domu jest pożar. Co z niego wyniesiesz, żeby straty były jak najmniejsze? Możesz wynieść tylko jedną rzecz.

Ludzie dorośli, lub nawet starsze dzieciaki błyskawicznie koncentrowały się wokół kart bankowych, dokumentów, kosztowności, elektroniki itp. zależnie od własnego uznania co do wartościowości przedmiotów.

W grupie wiekowej do pięciu, czy siedmiu lat – nie pamiętam dokładnie, wysoki odsetek dzieciaków odpowiedział prosto: Pożar.

Oczywiście można się spierać, czy wynoszenie pożaru z domu jest możliwe, czy absurdalne. Ale ciężko się nie zgodzić, że gdyby było możliwe, to straty byłyby najmniejsze. Stąd już niedaleko do myślenia „jak to zrobić, żeby wynieść pożar z domu?” Do którego w starszych grupach wiekowych nikt nigdy by nie doszedł. Bo tam odsetek takich odpowiedzi wynosił zero. Co prawda, najwyraźniej nie da się łatwo wynieść pożaru, bo o zagadce słyszałem już lata temu, a o rewolucji w pożarnictwie wciąż cicho, ale to tylko przykład. W wielu mniej obrazowych sytuacjach zupełnie nie zauważamy momentu, w którym do analizy sytuacji dokładamy całą skomplikowaną strukturę naszych założeń opartych na doświadczeniu. Zwylke to dobrze, czasem jednak nie. Warto o tym pomyśleć, jak kiedyś w rozmyślaniu dojdziemy do jakiejś ślepej uliczki i nie będziemy wiedzieli co dalej.

pozdrawiam

Przemek

Reklamy
Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: